Poniedziałek, 26 września 2022 r.,
imieniny: Justyny, Kosmy, Damiana, Cypriana

Koronawirus - ważne informacje!

Koronawirus SARS-CoV-2 jest obecny Polsce. Aby uniknąć zakażenia, należy zachowywać podstawowe zasady higieny - m.in. dokładnie myć ręce. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował instrukcję, jak robić to skutecznie. Publikujemy także wytyczne wojewody kujawsko-pomorskiego ws. przeprowadzania imprez masowych w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej objawy przypominają grypę: patogen powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, najczęściej podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, zwłaszcza przewlekłe.Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w Chinach, ale patogen rozprzestrzenia się również w Europie.

Aby ustrzec się przed zakażeniem, należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił także infolinię NFZ 800 – 190 - 590 oraz przygotował poniższą instrukcję poprawnego mycia rąk.

Ważne informacje dla osób, które niedawno wróciły z obszarów wysokiego ryzyka lub podejrzewają, że miały kontakt z osobami zarażonymi.
Każdy, kto zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinien natychmiast powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
UWAGA: osoby podejrzewające zarażenie nie powinny zgłaszać się same do przychodni POZ ani iść do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich osób w poczekalni.

Osoby, które wróciły z podróży i nie zaobserwowały u siebie wyżej wymienionych objawów, przez kolejne 14 dni powinny obserwować swój stan zdrowia: codziennie mierzyć temperaturę ciała i zwrócić uwagę na ewentualne złe samopoczucie, kaszel, gorączkę czy bóle mięśniowe.
Jeśli po 2 tygodniach samoobserwacji nie wystąpiły objawy związane z zakażeniem koronawirusem, można zakończyć kontrolę. Jeśli wystąpiły - należy zawiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału.